Umetnost na stenah: najnovejši trendi v stenskih oblogah

Stenske obloge so nepogrešljiv element v sodobnem interierju. Mednarodno priznani arhitekturni biro STUDIO NACRT nam je v intervjuju zaupal, da je v vsakem njihovem projektu vsaj 70% površin sten prekritih s stenskimi oblogami. Render: STUDIO NACRT

Stenske obloge igrajo ključno vlogo v oblikovanju interierja, saj imajo izjemen vpliv na celotno vzdušje prostora. Poleg svoje funkcionalnosti, kot je zaščita sten pred obrabo in umazanijo, stenske obloge izrazito oblikujejo estetiko notranjosti. Raznolike možnosti materialov, kot so tapete, barve, les, keramika, kamen ali steklo, omogočajo ustvarjanje različnih stilov in atmosfer v prostoru. Barvna paleta in teksture stenskih oblog so ključne pri doseganju določenega občutka topline, elegance ali modernosti. Poleg tega lahko stenske obloge pripomorejo k vizualnemu povečanju prostora, ustvarjanju poudarkov ali harmonizaciji celotnega interierja.

Kombinirana stenska obloga Shadow, STORE 54

 

Tapete

Stenske tapete so na voljo v številnih materialih. Za prostore, kjer je zaželjena večja vzdržljivost in odpornost na madeže, prevladujejo vinilne tapete. Poleg tega so na trgu tudi tapete iz raznoraznih vrst blaga, kot so svilene ali žametne tapete, ki dodajo prostoru različne teksture in občutek razkošja. Tapete se običajno prodajajo v rolah, pri čemer se uporablja posebno lepilo za tapete za njihovo pritrditev na steno. S svojo bogato ponudbo vzorcev, barv in tekstur omogočajo tapete ustvarjanje edinstvenih vizualnih učinkov ter predstavljajo priljubljeno sredstvo za enostavno preoblikovanje prostora.

Stenska tapeta VECTOR, Arte

 

Lesene, kovinske, steklene in tekstilne stenske obloge

Stenske obloge iz lesa, kovine in stekla predstavljajo izjemen estetski doprinos k oblikovanju notranjega prostora. Lesene obloge so na voljo v različnih izvedbah, kot so furnirane, masivne, lakirane ali rebraste, kar omogoča ustvarjanje raznolikih tekstur in vzorcev. Kovinske stenske obloge, bodisi v sijaju ali mat zaključku, dodajo prostoru sodobno noto, medtem ko steklene obloge poudarjajo transparentnost in prostornost. Materiali, kot so usnje, semiš in tekstil, postajajo vse bolj priljubljeni zaradi svoje toplote in bogatih tekstur, ki obogatijo ambient. Pogosta načina pritrjevanja so lepljenje, ki omogoča popolno prekrivanje sten, vendar lahko predstavlja izziv pri nepravilnih površinah, ter pritrjevanje z vpenjanjem, ki omogoča enostavno demontažo, vendar zahteva senčno fugo za namestitev. Oba načina nudita svoje prednosti in izzive, prilagajanje pa je odvisno od želja in potreb prostora ter arhitekta.

Usnjena stenska obloga Nix, STORE 54 (levo), stenska obloga Corallum, STORE 54 (desno)

 

Kamen in keramika kot obloga za steno

Stenske obloge iz kamna in keramike predstavljajo močan in trajni element v notranjem oblikovanju. Paneli iz pravega marmorja ali keramike prinašajo naravno eleganco in vzdržljivost v prostor. Dodajanje kovinskih detajlov kamnitim oblogam lahko ustvari kontrast in sodoben pridih, hkrati pa poudari edinstvenost materiala. Zanimiva kombinacija vključuje tudi združevanje tkanine s kamnitimi površinami, na primer kombinacija bež tkanine s kamnom travertinom in letvico šampanjec barve, kar ustvarja sofisticiran prehod med različnimi teksturami in materiali. Kombinacije lesa s kamnom dodajo toplino in naravni dotik prostoru. Ta izpopolnjen pristop k uporabi kamna in keramike omogoča ustvarjanje harmoničnih in vizualno bogatih stenskih oblog, ki prispevajo k estetiki in udobju vseh bivalnih prostorov.

 

Akustične stenske obloge

Akustične stenske obloge predstavljajo učinkovito rešitev za izboljšanje zvočne akustike v prostoru, ne le v pisarnah, temveč tudi v domačem okolju. Zmanjšujejo odboj zvoka in ustvarjajo bolj uravnoteženo in tiho okolje ter tako prijetno vplivajo na ambient. Uporaba akustičnih oblog je še posebej priporočljiva v prostorih z veliko trdimi površinami, kot so steklene stene, betonska tla ali keramične površine. Te obloge so na voljo v različnih materialih, vključno s tekstilom ali perforiranim lesom s kameno volno. Vsak proizvajalec ponuja svoj edinstven sistem akustičnih rešitev, zato se priporoča uporaba serijskih proizvodov, saj so ti temeljito razviti in preizkušeni. Kljub temu, da je mogoče izdelati nekaj podobnega z lokalnim tapetnikom, je resnični učinek akustičnih oblog v večini primerov dosegljiv le s profesionalnimi in specializiranimi rešitvami.

Lesena akustična obloga MILLERIGHE, Fantoni

 
Previous
Previous

Milanski sejem Salone del Mobile 2024

Next
Next

Ustvarite sanjsko garderobno omaro: koraki do popolne organizacije